Akyaka ve Aktiviteler

Azmak Tekne Turu


Akyaka'ya ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerdir, Kadın Azmağı. Akyaka denince zaten ilk akla gelen yerdir.  Azmak ağaçların ve sazlıkların arasından süzülerek Akyaka limanından Gökova körfezi'ne akmaktadır. Yaz aylarında sakin su akışına sahip olan Azmağın kışın su akışı hızlanarak çoşmaktadır.

Gezi tekneleri yazın 5 mil olan su akış hızına karşı motorlarını zorlayarak savaş vermekte suyun tersi istikamette ilerlemektedirler. Azmak dönüşü ise suyun kendi hızı ile gerçekleşmekte ve adeta tekneler su üztünde süzülmektedirler.  Akyaka limanından kalkan 10 -12 yolcu kapasiteli (piyade) gezi tekneleri ile Azmak turlarına katılmak mümkündür. İster ailece gezi teknesini kiralayabilir, isterseniz ferdi olarak tura katılabilirsiniz. 30-45 dakika süren Azmak turu Akyaka'da yaşayacağınız en güzel anılardan biri olacaktır.

Doyumsuz güzellikte ki tekne turunda Azmak suyunun serinliğini yazın kavurucu sıcağında bile hissedeceksiniz. Suyun altında ki bitki örtüsü sizi adeta bir akvaryum içinde hissettirecektir. Suyun üstünde yüzen kazların, yaban ördeklerin ve karatavukların sesleri içerisinde adeta bir müzik eşliğinde tekne turunu tamamlayacasınız. Suda gördünüz su samurları, balıkları ve kaplumbağa'ları elinizi uzatarak yakalamak isteyebilir, bu özel anları unutulmaz yapmak için bolca resim çekebilirsiniz.

Tur boyunca Azmak suyunun ve çevresinin doğal yaşantısına şahit olacaksınız. Renk cümbüşü denilecek, renklerin birbirleri içine girmiş olan doğal zenginliği bir düş halinde yaşıyorsunuz. Azmak ne kadar hızlı akarsa aksın siz üzerinde iken sanki zaman duruyor ve hayal dünyanız içinde kayboluyorsunuz. Bu sahneler ancak bir film'de görülebilir diye düşünebilirsiniz, Akyaka da bu duyguları Azmak suyunda yaşayabilir ve zihninize kaydedebilirsiniz.

Azmak kıyısında yürümek içi çok uygun parkur vardır. Yazın Akyaka sıcağın da doğal klima olan Azmak serinliğini hissedeceksiniz. Azmak kıyısı boyunca uzanan suyun hemen yanında, hatta bazı noktalarda üstünde kurulu balık restoranların da günün taze balıklarını Ege'nin karışık otları ile yapılan salatalar eşliğinde tadabilirsiniz. Bu anlar size enerji verecektir. Zaten vücudunuzun taze oksijen ile adeta yenilenmekte olduğunu hissedecek, daha zinde olarak geziyi tamamlayacaksınız.

Sizin Azmak ve çevresinde ki geçirdiğiniz zamanı her an yaşamak isteyeceğinizi ve bu gezintiyi tekrarlamak için sabırsızlanacağınızı da biliyoruz.

Sizlere sevdikleriniz ve dostlarınız ile birlikte unutulmaz anılar yaşamanız, arzuladığınız gezileriniz için ön bilgileri ve iletişim desteğini Huzurhan Otel yönetimi olarak vermeye hazırız.

Gökova Körfezi Tekne Turları

Akyaka doğal güzellikleri yanı sıra Gökova körfezinin birbririnden güzel koylarını ziyaret edebilmeniz için liman görevi görmektedir. Gökova körfezini keşfedebilmek renk çümbüşü içinde bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Akyaka limanından sabah 9-10 satlerinde kalkan tekne turlarına katılmanızı öneriyoruz.
Gökova körfezi tabiat harikalarından biridir. Akyaka limanından kalkan irili ufaklı tekneler ile İncekum, Cleopatra'nın ünlü plajının bulunduğu Sedir adası'nı ziyaret edebilirsiniz. Hatta karadan ziyaret edebileceğiniz Akbük koyuna tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Geniş bir aile veya yakın dostlar ile birlikte iseniz özel olarak tekne kiralayabilir, Gökova körfezinin ılık meltem esintisi altında suyun melodisini eşliğinde körfezin yamaçlarında ki renkler arasın da hayal dünyasına  dalabilirsiniz.
Gezi teknelerinin Lacivert koy, Tavşanlı adası, Su altı mağaraları, Yunus ve Akavaryum koylarında yüzme molaları vermektedirler.  Gökova körfezini mutlaka tekne turları ile keşfedin. İnsan doğal zenginlikler içinde kayboluyor, tekne turunu farklı bir his ile bitirıyorsunuz. “Anlatılmaz, yaşamak lazım” cümlesi Gökova tekne turları için çok uygundur. Evet mutlaka yaşamak lazım.


Kitesurf (Uçurtma sörfü)

Akyaka liman iskelesi'nin hemen karşısın da ki Akçapınar plajına kadar uzanan 3 km lik sığ ve kumluk sahil Kitesurf için çok uygun alandır. Gökova körfezinin kara ile bütünleştiği yer olan kumsal Türkiye'nin rüzgarı en iyi alan yer olarak bilinir. Kumsal üzerin de Kıtesurf hizmeti veren 5 adet Kitesurf okulu bulunmaktadır. Bu okullar10 yaşından 60 yaşına kadar herkesin yapabileceği bir spor olan Kitesurf eğitimi vermektedirler. Su üzerinde rüzgarın etkisi ile özgürce hareket etmeyi sağlayan Kitesurf sporu Akyaka'da yapılacak aktivitelerin en başında gelmektedir.  Dünya Kitesurf sporunda Kitesurf yapılan yer olarak adı geçen Akyaka, uluslararası Kitesurf yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Bu sporu hiç yapmamış olanların başlangıç kurslarına katılarak Gökova körfezinin doğal zenginliği içinde su üzerinde rüzgarla dans etmeyi öğrenebilirsiniz. Gerçekten çok zevkli olması yanı sıra rüzgarın gücünü hissediyor ve ona uyumlu olarak su üstünde süzülüyorsunuz. Mutlaka denemek ve bu zevki yaşamak lazım. Akyaka Kitesurf sporu için sizi bekliyor.


Windsurf (Rüzgar Sörfü)

Kitesurf yapılan Akyaka sahili ayni zamanda Windsurf içinde çok uygun alandır.  Rüzgarın esintisi yakalamak ve onunla uyumlu olarak su üzerinde Windsurf kullanmak çok keyif alınabilecek bir aktivitedir. Akyaka sahilinde Windsurf okulu hizmet vermektedir. Her yaş grubunun yapabileceği bir spor olan Windsurf için Akyaka çok uygundur. Gökova körfezi tüm motorlu sporlara kapalı olması nedeni ile  Windsurf 'ün özgürce yapılabileceği ender alanlardandır. Gökova körfezinin ılık meltem rüzgarı ile su üstünde özgürce gezebilir, doğa ile başbaşa kalıp onunla bütünleşebilirsiniz. Akyaka'da yaılan aktitivelerin içinde önemli bir yeri vardır. Siz de deneyebilir ve unutulmayacak anları yaşayarak hatıralarınız da yer alacaktır.
Sea Kayaking (Deniz Kanosu)
Akyaka'nın azmakların da kano ile gezinti yapmak, suyun size verdiği sakinlik ile en huzur verici aktivite olarak yapılabilir. Doğal güzellikler  içinde yeşillikler arasında tarihin izlerini yaşayarak yapacağınız Sea Kayaking her yaş grubuna hizmet vermektedir. Sea Kayaking hizmeti veren işletmeler günü birlik turlar tertiplemektedirler. Siz de eşiniz ve çocuklarınız ile birlikte yapabileceğiniz Sea Kayaking turlarında unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.


Yelken

Gökova körfezinin ılık esen rüzgarları zaten bilinmektedir. Bu rüzgarlar sayesinde Akyaka, Kitesurf ve Windsurf sporları için çok uygun alan olmuştur. Rüzgarın kuvvetini kullanarak yapılan Yelken spor'u, Akyaka'da yapılan aktivitelerden biridir. Akyaka sahilinde bulunan Yelken okulunun çeşitli boylar da ki (lazer)leri ile eğitim almak ve turlara katılmak mümkündür. Gökova körfezinin motorlu sporlara kapalı olması nedeni ile çok rahat yelken sürüş zevki yaşamanız mümkündür. Ayrıca körfezin koylarını ziyaret edebilir, doğal güzelliğe eşlik eden tarihin esintileri içerisinde unutulmaz anlar yaşayacağınız rüzgar keyfini yaşayabilirsiniz. Yelken kullanmayı bilmiyorsanız bile kurslara katılıp başlangıç eğitimi ile kısa mesafelerde yelken basmanızı öneririz. Denedikten sonra bırakmak istemeyeceksiniz.


Scuba Diving

Akyaka'da yapılan aktivitelerin başında gelmektedir. Gökova körfezi su üstü zenginliklerinin yanı sıra su altı zenginliği Dünya üzerinde Scuba Diving sporu yapanlar tarafından bilinmektedir. Gökova körfezi derinliklerini keşfetmek isteyenler tarafından arzulanan aktivitedir. Su altı dünyasında karşılaşılan her canlı için ayrı bir heyecan yaşayacaksınız. Gökova körfezi'nin su altında ki yeşil doğası su üstünde olduğu gibi hüküm sürmektedir. Suyun altında yeşil renk armonisi, suya düşen güneş ışınlarının yansıması ve denizin mavi rengi içinde muhteşem resmin içinde olmak sizi bambaşka bir Dünya'ya götürecektir. Suyun derinliklerinde çok mutlu ve huzurlu olacağınıza eminiz. Scuba Diving yapabilmek için hocalar eşliğinde dalış yapmanız gerekiyor. Akyaka'da Scuba Diving eğitimi veren okullar ve işletmeler var.  Tabii sizin deneyiminiz ve dalış eğitim lisansınız var ise sadece rehber eşliğinde dalış noktalarını öğrenerek serbest dalış yapabilirsiniz. Suyun altında olmak ve bu duyguyu yaşamak çok özel.


Yamaç Paraşütü

Akyaka'nın sırtını yasladığı Sakar dağının denize bakan yamacında 950 mt uzunluğundaki pist havalanmanız ve yamaç paraşütü yapabilmeniz için uygun alandır. Yamaç paraşütü için Akyaka'da hizmet veren işletme vardır. Pist'ten havalandıktan sonra Akyaka üzerinde süzülürken Gökova körfezinin doğal zenginliğine bir keze daha aşık olacaksınız. Cennetin üstünde uçtuğunuz düşünebilirisiz İniş yaptıktan sonra gördüklerinizi anlatmakta güçlük çekeceğinize eminiz.  Akyaka rüzgarı ve aktiviteleri ile sizi bekliyor.


Bisiklet

Akyaka'nın yeni yollarının yapılması ile bisiklet yolu düzenlemeleri yapılmaktadır. Akyaka'yı ziyaretinizde yapabileceğiniz en kolay aktivitelerden biridir, bisiklet. Akyaka'da bisiklet kiralama noktaları vardır. Ayrıca ekip halinde gezebileceğiniz turlar tertiplenmektedir. Akyaka ve civar köyleri ziyaret edebilir, doğanın eşsiz güzelliği içinde pedal basabilirsiniz. Eski liman yolu üzerinden ormanın içine girmek sizi bulunduğunuz ruh halinizden koparacak ve başka bir gezegende bisiklete bindiğinizi düşündürecektir. Akyaka'da bisikletiniz sizi bekliyor, pedalınızı kuvvet.


Kaya Tırmanışı

Akyaka Dünya da eşi benzeri az olan yerlerden biridir. Yılın 12 ayı spor ve aktivite yapabileceğiniz alan ve olanaklar bulabilirsiniz. Kaya tırmanışı için gerekli ekipmanları Akyaka'da bulabilirsiniz. Bu noktalarda sizlere hizmet veren rehberler ile turlara katılabilir, ekip çalışması yapabilirsiniz. Farklı rotalarda tırmanış yapabileceğiniz alanlar var. Eski liman yolu üzerinde Çınar plajı mevkiğinde ki yamaçlar tırmanış için çok uygundur. Akyaka yamaçları sizi tırmanış yapmanız ve keşfetmeniz için bekliyor.


Yürüyüş

Akyaka'da dört mevsim yapabileceğiz bir aktivite. Genç yaşlı olmanız fark etmiyor, İlk bahar ve sonbahar aylarında Akyaka'nın doğal florasının değişim gösterdiği anlar, size yürüyüşleriniz de mis kokular eşlik edecektir. Akyaka'da yürüyüş turları tertipleyen işletmeler vardır. Rehberler eşliğinde yeni noktalar keşfedebilirsiniz. Yürüyüş günlerinizde bol oksijen alarak daha zinde olacağınıza eminiz. Uzun soluklu yürüyüşler için Akyaka sizi bekliyor.


Kanyon Geçişi

Akyaka'ya 30 km mesafedeki Toparlar kanyonu, 6 km lik geçiş parkuru sizi bekliyor. Mutlaka yüzme bilmeniz gerekir. Tabii enerjiniz de yerinde olmalı. Kanyon geçişinde şelaleden atlamak, yamaçlardan iple iniş yapmak, gerektiğinde su ile boğuşmak ve yüzmek için enerji'ye çok ihtiyacınız olacaktır. Hareketli olmak istiyorsanız, heyecenı seviyorsanız, Kanyon geçiş turlarına katılabilirsiniz. Başka bir yerde yaşayamayacağınız anıları kanyon geçişinde yakalabilirsiniz.


Binicilik

Akyaka'nın hemen yakınında bulunan Forest Park, bütün yıl atları ve binicilik sporunu sevenlere hizmet vermektedir. Akyaka'nın doğal çam ormanları içinde bulunan at biniş parkurların da sakin ve zevkli anlar yaşabilirsiniz. Binicilik için Forest Park binicilik eğitimi vermektedir. Güzel bir tesis içinde binicilik becerelerinizi arttırabilir veya ilk deneyimlerinizi yaşabilirsiniz.

Kuş Gözlemleme

Akyaka zaten doğal zenginliği ile ünlüdür. Doğal güzellikleri, yaşam çeşitliliğini seven ziyaretçiler Akyaka'ya yeniden gelme planlarını Akyaka'dan ayrılmadan yaparlar. Bölgemiz kuş türleri açısından çok zengindir. Kış aylarında, kuşların uçuş güzergahı olmamız sebebi ile Göçmen kuşları, flamingoları ve pelikanları gözlemleyebilirsiniz. Diğer kuş türleri, karabatak, tahtalı keklik, bıldırcın, balıkçıl, sığırcık, karatavuk, çaylak, yaban ördeği, yaban kazı, şahin, atmaca ve baykuş bölgemizde doğal olarak bulunmaktadır. Eğer kuş gözlemcisi iseniz, yeterli donanımınız var ise hayatınız da ilk defa karşılaşacağınız kuş türleri ile tanışacaksınız. Tabii gördüğünüz renkler karşısında heyecanlanıp resim çekmeyi unutmayınız.
Akyaka'da yapmayı  düşündüğünüz aktiviteler için Huzurhan Otel Yönetimine danışabilir, iletişim için bilgi alabilirsiniz.